06
Ara

Antalya Alüminyum Tabela

Alüminyum Tabela

Tabela; dikkat çekmek, yönlendirmek, bilgi vermek gibi işlevlere sahip olan ve firmalar, işletmeler, herkes tarafından çok kullanılacak olan reklam tanıtım materyali olarak adlandırılabilir. Tabela iş, ticaret dünyasında müşterilerin dikkatini ve ilgisini çekmek, yapılan iş hakkında bilgilendirme yapmak, vermiş olduğu hizmetin lansmanını yapmak amacı ile yaygın olarak kullanılır. Reklam için dış tanıtım önemlidir. Bu da tabelalar vasıtasıyla olur. Bu yüzden tabela esasında çok önemli bir detaydır. Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber farklı özellik ve kalitede tabela çeşitleri oluşmuştur. Bu da her bütçeye, zevke ve ihtiyaca uygun tabelanın varlığı manasına gelir.

Tabelalar çeşitleri çok fazladır. Bu seçim müşterinin seçimine bağlıdır. Bu çeşitlerden bir tanesi de Alüminyum tabelalardır. Alüminyum tabela, alternatif tabela malzemeleri arasında en dayanıklı olanıdır. En dayanıklı reklam tanıtım malzemesi olarak kullanılır ve bu tür tabelaların potansiyel müşterilerin üstünde çok büyük bir etkisi vardır. Tabela çeşitleri arasında dayanım ve kalite bakımından en çok tercih edilenlerden birisidir. Görsellik, dayanım, kalite bakımından çok fazla tercih edilmesinin en temel sebepleridir. Hemen hemen bütün işletmelerin tercihi olan tabela türünde, tabela müşterinin talebine bağlı şekilde değişik boyut ve tasarımlarda üretilir. Diğer tabela modelleri gibi ışıklı veya ışıksız olarak yapılabilir. Diğer tabela türlerine göre tasarım ve çeşit açısından bir hayli fazla alternatife sahiptir.

aluminyum-1 Antalya Alüminyum Tabela
Antalya Alüminyum Tabela

Alüminyum Tabela Çeşitleri

Kişinin tercihine göre bir çok seçenek sunulur. Firmamız desteğiyle en ideal olanını belirlemek hiç de zor olmayacaktır. Alüminyum tabela; Işıklı, Işıksız, Giydirme, totem, kutu harf tabela, lambiri giydirmeli, led aydınlatmalı, elektronik ve mekanik türde çeşitlere sahiptir. Işıklı tabela tercihinde, Zemin oyularak arkadan düz Plexiglas yapıştırma ya da kabartma Plexiglas kutu harf, krom kutu harf uygulamaları yapılır. Işıksız tabela tercihinde ise alüminyum zemin üzerine folyo kesim harf, dekota kesim harf, plexiglas düz kesim ve kutu ya da kutu harf, krom kutu harf, alüminyum kutu harf uygulanır. Alüminyum tabelalar, küçük yönlendirme tabelalarından büyük çatı tabelalarına kadar geniş kullanım alanına sahiplerdir.

Alüminyum Tabela Nasıl Yapılır?

Alüminyum levhalarla yapılacak şekil ya da harfler, CNC yardımıyla istenen ölçülerde kesilir. Kesilen parçaların kenarları bükülür ve uygun boyayla boyanır. Boya tabakanın dış etkilere karşı korunmasına yardım eder. Oyma işlemi yapılan yerlerin iç tarafları plexiglas adı verilen ışık geçirme özelliğini taşıyor madde ile örtülür. Ardından bu maddenin üzeri renkli folyolar ile kaplanır. İki model yapılabilir. Biri önden ışık yayar, plexiglas malzemeyle yapılır. Diğeri ise yapımında yalnızca alüminyum kullanılır ve ışığı arkadan yayar. Alüminyum tabela, hem folyo kaplanarak hem de ön yüzüne dekupe kabartma plexi harflerin kullanımı ile de yapılabilir. İsterseniz ön kısma ışık sistemi yaparak tabelanın gösterişli olması sağlanabilir. Tabela yapımında geniş yazı alanı ile tabela çevresi de alüminyumdan yapılır.

Alüminyum Tabela Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her tabela aşaması kişiye özel gelişir. Grafik tasarımından imalata, imalattan montaja kadar bütün süreçlerde özen ve dikkat gerektirir. Alüminyum tabela çeşitlerinde de bu konu önem arzetmektedir.

İleride meydana gelebilecek sorunlara karşı montajı güzel yapılmalıdır. Elektrik sisteminde bir sorun karşılaşılması konusu düşünülerek içerisindeki malzemeleri değiştirebilmek veya tamir edebilmek için kapaklı bir mekanizma olmalıdır. Tabela; yağmur, kar, güneş gibi hava şartlarından olumsuz etkilenmesini önlemek ya da etkisini azaltmak adına elektrostatik boyayla boyanmalıdır. Yapılan tabelalarda, montajlarda bütün ağırlık hesaplamaları, rüzgâr hesaplamaları gibi profesyonellik gerektiren konular düşünülmeli ve profesyonel kişi tarafından hesaplanıp parçaların kesimi, dizaynı ve montajı buna bağlı şekilde yapılmalıdır. Alüminyum tabelalar, diğer türlere göre daha hafiftir. Bu yüzden de tercih edilme oranı yüksektir. Tabela üstünde fazla ağırlık dengesizlik, bozukluk gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Fazla yük istenmez ise ya da monte edilecek yerin bu ağırlığı kaldıramayacağı düşünülürse böyle bir tercih yapılabilir.

Alüminyum Tabela Avantajları

Alüminyum tabela çeşitleri diğer tabelalara göre çok daha uzun ömürlü olma avantajına sahiptir. İçerisine uygulaması yapılacak ışık sistemi ile çok daha fazla gösteriş elde etmek mümkündür. Tabelalar elektrostatik boyayla boyandığı sürece koruyuculuğu fazlalaşır ve paslanma gibi görüntüyü kötü etkileyecek olaylara daha az rastlanır. Totem tabela amacıyla çok sık kullanılabilir ve maliyet açısından da avantaj sağlanabilir. Firmaların kendilerini uzaktan müşterilerine lansmanını başarılı bir biçimde gerçekleştirir. Firma ya da müşteri talebine göre istenen tarz da tasarım ve istenen şekil ve boyutta yapılabilir. Kullanılan özel boyayla işletmenin özel rengi var ise çok basit bir biçimde bu renk sağlanabilir. Hem iç ve dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir. Isı ya da nemden etkilenmezler ve görsel bakımdan etkileyiciliklerini korurlar. Işıklandırmalar sayesinde işyeri çok prestij kazanabilir. Bu şık görüntü ile akşam karanlığında bile kolayca görülür ve firmayı hedef kitlelerine tanıtır. Tabelanın tasarımı işletme hakkında çok güzel fikirler oluşumuna neden olabilmektedir. Alüminyum metal maddeler içerisinde dayanıklı, paslanmaz ve hafif bir ürün olduğundan büyük ebattaki tabela imalatında özellikle çatı tabela imalatında bu ürün tercih edilmektedir.

Alüminyum Tabela Yapım Aşamaları

Alüminyum tabela, duvar kolon alın yüzlerine alüminyumdan yapılan uygulama olarak da tanımlanır. Her tabela aşaması her tabela için genel itibari ile aynı ilerler fakat yapılan işlemler farklılaşır ve bu farklılığa göre sıralanır. Her tabela çeşidinin kendisine özel yapım biçimi vardır. Genel olarak bir tabela yapımında aşamalar keşif, tasarım, üretim, montaj olarak ilerler. Keşif aşamasında tabelanın konulacağı yerin ölçüsü alınır ve bu alana en ideal şekilde grafik çalışması ve tasarımı hazırlanır. İkinci aşama tasarım aşamasıdır. Bu aşamada alınan ölçüler ile müşteri istekleri birleştirilir ve bilgisayar aracılığıyla grafik çalışması hazırlanır ve sunulur. Firmamız ile müşteri fikir alış verişleri gerçekleştirerek müşterinin seçeceği tabelaya karar kılınır. Bu süreçte yalnızca maddi unsur göz önünde bulundurulursa yanlış tercihler yapılabilir. Dayanıklılık, kalite, görünüş gibi bütün konular düşünülür ise sağlıklı bir sonuç elde edilir. Kullanılan malzemenin kalitesi bir o kadar önemlidir. Sonuçta bir kere yapılan tabela sağlam ve nitelikli tasarlanıp üretildikten sonra seneler boyu kullanım sağlanabilir. Artık üretim sürecine geçildiğinde ise karar kılınan tabela çeşidi ve modeli için üretim sürecine geçilir. Üretilecek olan tabelanın ihtiyaçları, malzemeleri tedarik edilir ve imalat süreci başlar. İmalat süreci sonlandığında ise geriye montaj kalır. Montaj süreci de uzmanlık isteyen bir konudur. Uygun montaj sağlanmadığı zaman sıkıntı yaşanır. Uzman ekip tarafından yapılan montaj sağlam olur ve uzun seneler dayanıklılığını korur. Görüldüğü üzere genel hatları ile her aşama aynıdır fakat yapılan işlemler farklıdır. Özellikle farklı olan bölüm imalat aşamasıdır. Çünkü her tabelada olduğu gibi alüminyum tabelanın da seçilen çeşidine göre üretilmek için ne yapılması gerekli olduğu farklılaşır.

Eğer markanızın, firmanızın ya da isminizin farklı tarzlarda hazırlanan kendisine has fonksiyonları barındıran alüminyum tabela reklam tanıtım yoluyla tanıtılmasını dilerseniz bu alanda hizmet sunan firmamız ile iletişime geçip oldukça farklı ve ayrıcalıklı fikirlerle karşılaşabilirsiniz.

Facebook İnstagram