yonlendirme-2 Yönlendirme Tabela
yon-3 Yönlendirme Tabela
yon-4 Yönlendirme Tabela
yon-6 Yönlendirme Tabela

Yönlendirme Tabela

Yönlendirme tabelası ortak kullanılan alanlarda kesinlikle olması gereklidir. İç ya da dış mekan fark etmeksizin kamu veya sivil kuruluşlarda ya da açık alanlarda yönlendirme tabelası gelen kişilere büyük bir basitlık sağlar. Dikkat çekici ve canlı dizayn harikası yönlendirme tabelaları profesyonel bir görünüm sağlarken düzen kurmada etkin rol oynar.

İç ve dış mekan fark etmeksizin kamuya açık ve ortak kullanılan her alanda yönlendirme tabelası kullanılmalıdır. Park, eğlence yerleri, okul, hastane, lokanta gibi herkes tarafından kullanılabilen yerlerde kişilerin yön bulması bu tabelalarla sağlanır. Aynı zamanda iş ve can güvenliğinin sağlanması için yönlendirme tabelası şarttır.

Günlük hayatta her yerde görülen yönlendirme tabelaları işleyişi hızlandırır. Örneğin, trafikte kullanılan yönlendirme tabelaları kişilere bilgi verir ve uyarı yapar. Aynı zamanda ortak kullanılan yerlerde insanların farklı ihtiyaçları olabilir. Bebek bakım odası, katlar, mağazalar, otopark, ofis ve odalar gibi birçok mekan yönlendirme tabelaları ile basitçe tarif edilir.

YÖNLENDİRME TABELASI ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Yönlendirme tabelası tamamıyla ihtiyaca göre tasarlanır. Tabelanın kullanılacağı yer malzeme seçiminde direkt olarak rol oynar. Dış mekanlarda kullanılan tabelaların hava şartlarına ahenk sağlaması gerekir aksi takdirde gider artabilir. Sağlam ve dayanıklı malzemelerden üretilen tabelalar uzun yıllar ilk günkü parlaklığını ve dizaynını korur.

Alüminyum, metal, vinil, polikarbon, akrilik pleksi, krom yönlendirme tabelaların başlıca malzemelerini oluşturur. Yönlendirme tabelası çeşitleri şunlardır:

 • Ayaklı bilgilendirme ve yönlendirme panosu
 • Yangın Çıkış exit tabelası
 • Menü Tabelası
 • Güvenli turizm tabelaları
 • Işıklı yönlendirme tabelası
 • Ahşap yön tabelası
 • Trafik yön levhaları
 • Standart yön levhaları
 • Kat yönlendirme levhaları,
 • Oda yönlendirme levhaları
 • Oyma deküpe tabelalar

Yukarıda belirtilen çeşitler genel olarak belirtilmiştir. Bunların yanı sıra yangın çıkışı levhaları, sigara içilmez tabelası, asansör / merdiven tabelaları, yönetim / müdürlük levhaları, kapı adlıkleri, otopark yön levhaları, tuvalet levhaları, uyarı ve bilgilendirme levhaları, sokak – cadde levhaları gibi yüzlerce çeşidi bulunur.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber ışıklı ve led ekran yönlendirme levhaları da üretilmeye başlanmıştır. Özellikle karanlık ve akşam saatlerinde yoğun olan iç ve dış mekanlarda led ekran yönlendirme tabelası tercih edilebilir.

YÖNLENDİRME TABELASI NEREDE KULLANILIR ?

Yönlendirme tabelaları hayatın her alanında etkin bir biçimde kullanılır. Tabelalar vasıtası ile kişiler istedikleri yere hızlıca gidebilir ya da güvenlik sağlanır. Uyarı ve bilgilendirme amacıyla kullanılan levhalar insanların bilinçlenmesine yardımcı olabilir. Tüm bunların yanı sıra trafikte yönlendirme levhaları hayat kurtarır. Yaya geçişi, hız sınırı, dönüş ve kavşak gibi çoğu işaret yönlendirme levhasında yer alır.

Firma ve şirketlerin profesyonel bir tasarıma sahip olması için yönlendirme tabelasına ihtiyaç vardır. Firmaya ilk kez gelen kişi başkasınin yardımına ihtiyaç duymadan prosedürlerini tamamlayabilir. Tabelalar bilhassa hastane, okul, plaza, otopark, alışveriş merkezi gibi kalabalık yerlerde işleyişin hızlandırır.

YÖNLENDİRME TABELASI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yönlendirme tabelaları insanların ilk dikkat ettiği gereçler arasında bulunur. Dolayısıyla canlı ve parlak renklerin hakim olduğu basit anlaşılır bir yönlendirme tabelası seçmek gerekir. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerle üretilen tabelalar uzun yıllar boyunca kullanmak mümkün ve her yıl tabela masrafına gerek kalmaz. Tüm bunların yanı sıra yönlendirme levhası seçiminde şu konulara dikkat etmek gerekir:

 • Yazı ve işaretler herkesin okuyabileceği büyüklükte olmalıdır,
 • Alt zemin rengi canlı renkler arasından seçildiyse yazı rengi beyaz olmalıdır,
 • Fark edilebilen ve dikkat çeken bir tabela tasarımı yapılmalıdır aksi takdirde yönlendirme tabelası kullanımı istenen verimi sağlamaz,
 • Işıklı, ayaklı, ahşap gibi seçimler ortama uygun yapılmalıdır kalabalık yerlerde ayaklı yön tabelaları tercih edilebilir,
 • İç veya dış mekanda kullanımına bağlı olarak dayanıklı ve kaliteli ana malzeme seçilmelidir,
 • Yönlendirme tabelasını yapacak olan firmanın mutlaka önce işlerine bakılmalı ve gerekirse referans istenmelidir,
  • Üretim aşamasına geçmeden önce mutlaka tasarım kontrol edilmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.